PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=706365}
6,9 3 110
ocen
6,9 10 1 3110
Ascension
powrót do forum serialu Ascension

Bzdury scenariuszowe

ocenił(a) serial na 8

W sumie dobry pomysl na serial ale zepsuli go w pewnym stopniu roznymi bzdurami. Chociaz i tak niezle sie oglada :-)

1. Fizycy szybko by sie polapali ze nie sa w przestrzeni kosmicznej. Wystarczy zmierzyc sile Coriolisa (wystarczy stoper i wahadlo) zeby sie polapac ze sa wciaz na Ziemii. Ruch obrotowy statku nadajacy sztuczna grawitacje dawalby inna sile Coriolisa. Jest to wazny watek w ksiazce "Paradyzja" Janusza Zajdla ktora opisuje spolecznosc zamknieta w wielkim kontenerze i oszukiwana ze sa w przestrzeni kosmicznej.

2. Scenariusz omija sprawe silnikow, paliwa itd... Jakakolwiek proba zmiany kursu lub predkosci statku (niemozliwa dla statku stojacego w hangarze) zmienilaby sile sztucznej grawitacji i ujawnilaby oszustwo.

3. Gdyby naukowcy uzyli chocby radioteleskopu do obserwacji przestrzeni kosmicznej to szybko by sie polapali ze cos nie gra... O ile da sie na ekranach umieszczonych wokol statku pokazac falszywy obrazek "nieba" o tyle nie da sie sfalszowac wszystkich dlugosci fal. Poza tym symulacja "nieba" wokol statku to nie taka prosta sprawa. Wymagalaby porzadnej mocy obliczeniowej i ekranow o dobrej rozdzielczosci i wielkim kontrascie. Ciezko wyobrazic sobie tysiace ekranow kineskopowych wokol Ascension sterowanych analogowo w latach 60tych pokazujacych super zaawanasowa sumulacje gwiazd (w czasie lotu zmienialyby sie pozycje gwiazd, ich jasnosci oraz ich widma - im blizej tym mniejsze przesuniecie ku czerwieni).

4. Takie oszustwo byloby ultra trudne w 2017 roku a co dopiero w latach poprzedzajacych 1963 r (budowa takiego monstrum musialaby trwac latami). Ascension wyglada zbyt futurystycznie.

5. Produkcja miesa pochlania ogromne ilosci wody i paszy. Wielokrotnie bardziej oplacalne jest produkowanie pokarmu roslinnego (z grubsza 10kg masy roslinnej daje 1kg miesa). Zamiast swin robiliby soje itp. itd.

itd....

rcflash

Ha! jestem całkiem niezła.. po niecałym pierwszym odcinku coś mnie zaświtało, że raczej są na Ziemi :D

Dotttek

i po pierwszym odcinku jakoś nie mam ochoty się przekonywać czy mam rację czy nie :D

ocenił(a) serial na 5
Dotttek

o, to ja chyba obejrzę kawałek dalej tylko dlatego, że tutaj ten spoiler zobaczyłem.

oglądałem mało uważnie ale jeśli jest jakaś interakcja z Ziemią to sprawdzę z kilka odcinków może później

ArchieIl

a wiesz ze ja to jednak dooglądałam do końca... jakoś przetrwałam :D ale serial z gatunku - okiem wpada, mrugniesz zapominasz.

ocenił(a) serial na 9
rcflash

Zgadzam się i wiadomo że zawsze jest się do czego przyczepić ale oglądało się świetnie ;)
Co do pkt 2 to o paliwo się nie musieli martwić bo jak mają ustalony kurs to lecą cały czas z tą samą prędkością. Jedynie przy lądowaniu :D Co do reszty się zgadzam :)
Pozdrawiam

ocenił(a) serial na 3
Verri92

przy prędkości zbliżonej do prędkości światła próżnia kosmiczna też stawia opór. Ale powiedzmy, że paliwo czerpali po rozpędzeniu z cząsteczek napotkanych w próżni i wychwytywanych przez statek. Absolutną lipą jest kompletne nie ruszenie tematu zmiany ciążenia przy rozpędzaniu (które już oczywiście miało miejsce) a skutkowałoby większym ciążeniem niż na Ziemi w zależności od przyspieszenia. Przy hamowaniu również nastąpiłaby odczuwalna zmiana. Absurdy niszczące ciekawy pomysł na eksperyment społeczny, który ostatecznie nie jest głównym wątkiem fabuły tylko jakieś specjalne moce dziecka... :( fatalnie

ocenił(a) serial na 9
Nocarz

Kolego pomyliłeś sobie kategorie filmów, to jest si-fi a nie dokumentalny. Na si-fi skupiają się bardziej na fabule i Ty tez się powinieneś na tym skupić, reszta to tylko otoczka.

ocenił(a) serial na 3
Verri92

Dokument, kolego, dotyczy zawsze przeszłości, więc trochę nietrafiona próba imputowania pomyłki. W dodatku skupienie się na jakichś super mocach dziewczynki i mój żal z tym związany jest... no właśnie moim subiektywnym odczuciem. A w kwestii absurdów? No cóż, niezbicie pozostają absurdami.

ocenił(a) serial na 9
Nocarz

Nie próbuję imputować pomyłki tylko pokazać że przy takich produkcjach czepianie się takich absurdów jak grawitacja na statku, który nigdy nie wyleciał i jest stojącą arką jest bezsensowne.
Ciekawi mnie jak oceniłeś gwiezdne wojny, bo tam prawa fizyki też nie zachwycają, a przypomnę że jest tam chłopiec o super mocach, ba, jest też dziewczynka ;)

ocenił(a) serial na 3
Verri92

GW nigdy nie ocenialem bo oglądałem fragmentami. I nigdy mi się nie podobały. Jednak konwencja GW to coś zgoła innego niż to do czego aspirowało Ascension. Jeżeli w zwracaniu uwagi na absurdy scenariusza nie widzisz sensu to rozmowa o jakimkolwiek sensie nie ma sensu :D

ocenił(a) serial na 9
Nocarz

Sens sensu mówienia o sensie scenariusza ma sens jeżeli film chce jak najlepiej oddać działające prawa fizyki, co widac najlepiej w filmie Interstellar, gdzie w filmie próbują tłumaczyć nawet jak działają pewne zjawiska. Tutaj wygląda to zupełnie inaczej, to że są w przestrzeni kosmicznej stanowi jedynie tło, tego co się dzieje w środku. Zamknięta grupa 600 ludzi mieszkająca w wytworzonym sztucznie ekosystemie, gdzie oglądasz reakcje ludzi na zaistniałe zdarzenia. Pierwsze zabójstwo od 50 lat na statku, jak zachowają się ludzie gdy wiedzą że morderca jest na statku.

Co do GW, nie oglądaj chyba że będziesz musiał bo mocna się zawiedziesz :P Sam oglądałem to z przymrożeniem oka, raczej dla samej opowieści. Przykład, który mnie totalnie rozbroił - lecąc statkiem kosmicznym na wysokiej orbicie otwiera się podwozie i wypadają bomby na statek lecący poniżej, dokładnie jak u bombowca :D

Dalsze pertraktacje nie mają sensu bo chyba inaczej oglądaliśmy ten film, ja po zauważeniu mocnych nieścisłości oglądałem go pod względem psychologicznym. Mogę polecić Ci film, gdzie jest fajnie przedstawione jak ludzie myślą pod presją śmierci, może się spodoba może nie :D
https://www.filmweb.pl/film/Circle-2015-714005

Nie mniej jednak dzięki za miłą rozmowa i pozdrawiam serdecznie! :)

ocenił(a) serial na 3
rcflash

Dokładnie takie same spostrzeżenia miałem. Jedynie nie futurystyczny wygląd statku. Wg mnie nie wygląda zbyt futurystycznie i do wizji statków z lat 60-70 pasuje. Ale dodam od siebie jeszcze jedno spostrzeżenie: jak ludzie na statku mieli uwierzyć w to, że taki kolos w tamtych latach powstał zupełnie niepostrzeżenie dla choćby obcych wywiadów. Że o starcie tego bydlęcia nie wspomnę (wrzućcie sobie start jednej z rakiet SpaceX o wiele mniejszych a widocznych na niebie z olbrzymich odległości).

ocenił(a) serial na 7
rcflash

Jeszcze dodał bym śmiesznie mała populacje, według różnych obliczeń żeby populacja była zdrowa potrzeba by było minimum 3000 ludzi, inaczej jest zbyt mała różnorodność genetyczna.

peruniec

https://www.newscientist.com/article/dn1936-magic-number-for-space-pioneers-calc ulated/

ocenił(a) serial na 7
addisabeba

Sorry ale to nie jest prawda, nie chce mi się dokładnie szukać tych badań o których mówiłem ale tam była liczba 3000 bo przy dłuższym locie/kolonizacji część ludzi umrze i zmniejszy się pula genetyczna, część ludzi nie będzie nadawać się do reprodukcji z powodu wad genetycznych wynikłych między innymi z wystawienia na promieniowanie w kosmosie co swoją droga w twoim artykule było wspomniane ale w ogóle nie rozwinięte.
Do tego ten statek miał nie tylko zawieść tam ludzi ale też stworzyć nową kolonią czyli na dłuższy czas być odciętym od nowego materiału genetycznego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones